90 392 225 30 62basinofisi@hotmail.com

Hoşgeldiniz. Bugün

26 Ocak 2018 Hutbesi: Birlikte Rahmet Vardır

Ana Sayfa » Haberler » 26 Ocak 2018 Hutbesi: Birlikte Rahmet Vardır

Muhterem Müslümanlar!                                                 26 Ocak 2018 Birlikte Rahmet Vardır İndir

Yüce Rabbimiz, okuduğum âyet-i kerimede şöyle buyuruyor: “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani siz, birbirinize düşmandınız da O, kalplerinizi birleştirmişti. O’nun nimeti sayesinde kardeş olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O, sizi oradan kurtarmıştı. Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.” (1)

Peygamberimiz (s.a.s) de bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor: “Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Ancak şehit, cennette gördüğü aşırı itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister.” (2)

Muhterem Müslümanlar!

Millet olarak büyük badirelerden, ağır imtihanlardan geçtik. Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da vicdanı paslanmış, insafını ve insanlığını kaybetmiş güçler, milletimizi tarih sahnesinden silmek amacıyla üzerimize akın akın geldi. Günümüzde de milletimizi parçalamak, Müslümanları esaret altına almak, köleleştirmek için var güçleriyle çalışıyorlar. Anadolu’da bunlar olurken Kıbrıs’ta da EOKA ve Enosisle Kıbrıs Türkünü yok etmek için her türlü hainliği yaptılar. 1963 ten 1974 e kadar soykırım yaparak Müslüman Kıbrıs Türkünü öldürdüler. Doğduğu köylerden sürgün ettiler. 20 Temmuz mutlu barış harekatıyla, Mehmetçik Ada’ya huzur ve barış getirdi.

Muhterem Kardeşlerim!

Bu yüce millet, geçmişten günümüze kadar savaşı değil barışı, tefrikayı değil birlikte yaşamayı tercih etmiştir. Bizim temel şiarımız, her daim zalimin karşısında, mazlumun yanında yer almaktır. Hakkı ve haklıyı savunmaktır. Kimsesizin, mağdurun, mültecinin, garibin ümidi olmaktır. Çaresize çare sunmaktır.

Aziz Müminler!

Millet olarak Rabbimizin karşısında, tarih önünde insanlık adına her birimize görev ve sorumluluklar düşüyor. Bizi birbirimize düşürmek isteyenlere inat, gönüllerimizi sımsıkı kenetlemeye devam edelim. Terörü, fitne ve fesadı körüklemeye yönelik oyunlara karşı uyanık olalım.

Aziz Mümineler!

Yüce Rabbimiz Şu Mübarek Cuma Hürmetine, okunan Fetih Sureleri hürmetine, terör örgütleriyle mücadele eden Anavatandaki kardeşlerimizden ve kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinden nusret ve inayetini esirgemesin. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifalar versin. İslam Alemine birlik ve beraberlik versin, her türlü dahili ve harici düşmanlardan muhafaza eylesin.

Bu vesileyle 27-28 Ocak da İngiliz sömürge yönetimine karşı mücadelede şehit olanları da rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.

1- Ali İmran Suresi,  Ayet 103  2- Buhârî, Cihâd, 21; Müslim, İmâre, 109

25 Ocak 2018

 • 2019 Yılı Dini Günler Listesi

 • RSS Din İşleri Başkanlığı Haberleri

  • Münhal Duyuru Genelgesi 19 Eylül 2019
   Münhal İlanı Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Münhal Duyurusu 18 Eylül 2019
   Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Münhal Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Din Hizmetleri Yeterlik Sınav Duyurusu 17 Eylül 2019
   Din Hizmetleri Yeterlik Sınav Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Aşure Günü 5 Eylül 2019
   Aşure… Muharrem ayının onuncu günü...
   Şükrü Aydın
  • Girne’de Madalya Heyecanı 1 Eylül 2019
   Din İsleri Başkanlığı 2019 Yılı Yaz Dönemi Kültür ve Spor Aktiviteleri Madalya töreni dün Girne'de yapıldı.
   Şükrü Aydın
  • Lefkoşa Mezarlığında Başkanlığımız Görevlisi Yoktur 29 Ağustos 2019
   Haberde “Lefkoşa Mezarlığı’ndaki imam “mesai bitti” diyerek, ikindi namazı sonrası toprağa verilecek cenazenin, klimalı odada bekletilmesi reddetti.” denilmekte, haberde söz konusu ifadeyi kullandığı iddia edilen kişinin Din İşleri Başkanlığı ile bir bağı olmadığı maalesef ifade edilmemektedir. Söz konusu iddiaya konu olan kişi ve kişilerin Din İşleri Başkanlığıyla bir bağı yoktur. Çünkü Lefkoşa Mezarlığında Başkanlığımıza bağlı […]
   Şükrü Aydın
  • Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Lala Mustafa Paşa Camii’ni Ziyaret Etti 29 Ağustos 2019
   Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, KKTC'ye yaptığı çalışma ziyaretinde kapalı Maraş'ın yanı sıra Gazimağusa’da da incelemelerde bulundu, vatandaşlarla bir araya geldi.
   Şükrü Aydın
  • İskele ve Gazimağusa’da Madalya Töreni 24 Ağustos 2019
   Din İsleri Başkanlığı 2019 Yılı Yaz Dönemi Gazimağusa Kültür ve Spro Aktiveteleri Madalya töreni bugün yapıldı.
   Şükrü Aydın
  • Hala Sultan Tekkesine Bayram Ziyareti Düzenlendi 13 Ağustos 2019
   Din İşleri Başkanlığınca, 2019 Yılında da Kurban Bayramının 3, Günü Hala Sultan Tekkesine Bayram Ziyareti düzenlendi.
   Şükrü Aydın
  • Kurban Bayramı Mesajı 9 Ağustos 2019
   İslam Dininin iki bayramından bir olan ve inananlar olarak Allah’a yakınlaştırdığına inancıyla asırlardır büyük şevk ve heyecanla idrak ettiğimiz bir Kurban Bayramının daha huzurlu atmosferine 11 Ağustos 2019 Pazar günü girmiş olacağız.
   Şükrü Aydın