90 392 225 30 62basinofisi@hotmail.com

Hoşgeldiniz. Bugün

Din İşleri Başkanı Atalay, İsrail’in Gazze’de Gerçekleştirdiği Katliama İlişkin Açıklama Yaptı

Ana Sayfa » Basın Açıklamaları » Din İşleri Başkanı Atalay, İsrail’in Gazze’de Gerçekleştirdiği Katliama İlişkin Açıklama Yaptı

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze sınırında bu kararı protesto eden silahsız 60’a yakın Filistinli Müslüman’ı dünyanın gözlerinin önünde acımasızca katledip binlercesini yaralaması bizleri tarifsiz üzüntüye sevk etmiştir.

En kötüsü, böylesine acımasız bir katliamın ve öncesinde de benzerlerinin, defalarca benzer acılar yaşamış bir milletin çocuklarınca kurulan devlet tarafından gerçekleştirilmesidir. Filistinlileri katletmeyi adeta kendisine hak gören İsrail Devleti’nin bu vahşi tutumu,aynı zamanda tarih boyunca haksız olarak katledilen Musevilerin hatıralarını da kirletmektedir.

Zulüm kime, nerede ve ne zaman yapılırsa yapılsın zulümdür, mazlumların çocuklarından dahi olsa zalim de zalimdir. Biz Müslümanlar olarak inancı, etnisitesi, coğrafyası ne olursa olsun masum bir insanı katledenin tüm insanlığı katletmiş gibi olacağı İlahi kaidesine uymak, her şeyimizle masumun yanında olmak ve zalim için dahi adaleti istemekle yükümlüyüz.

Söylem bazında, barış, insan hak ve özgürlükleri ve demokrasi gibi değerleri tekelinde gören, bu tepeden bakış açısıyla özgürlük ve medeniyet getirme iddiasında bulunan dünya, özgürleştirme iddiasıyla girdikleri coğrafyalarda bugün varılan sonuçları iyi analiz etmeli ve buralarda yok olan ve olmakta olan hayatların sorumluğunu da almalıdır.

Bugün de gözlenmektedir ki; dünyadaki güç sahipleri, gözleri önünde gerçekleşen dünkü katliam ve  benzerlerini üzüntü, kınama ve sözlü lanetleme gibi durumu asla iyileştirme yönünde değiştirmeyen söylemlerle geçiştirmektedirler. Barış ve temel insan haklarının korunmasına neredeyse hiç katkısı olmayan bu düzeydeki tepkiler, defalarca kez tecrübe edildiği üzere; zulmü engellemediği gibi, adeta devamına kapı aralamaya dolaylı katkı sağlamaktadır.

Dolayısıyla dünyanın neresinde olursa olsun, yaşanan her türlü insanlık dramının en büyük sorumluları, bunlara doğrudan yol veren, gücü varken müdahale etmeyen irili ufaklı güç sahipleridir. Kötülüğe karşı üzerine düşeni yapmayan her insan gibi, her birimiz de ayrıca sorumluyuz.

Cesetleri dağlarda, çöllerde, denizlerde kaybolan, sahillere vuran ve neredeyse ölümleri kanıksanan, başta kendi coğrafyamız olmak üzere, savaş,  zulüm ve yokluk mağdurlarının her birisinin de sorumluluğu tek tek hepimizindir.

Filistin’de gerçekleşen katliamı sadece kınama/lanetleme ile geçiştirmeyi reddeder,  daha ötesine geçerek, sorumluluğunun farkında vicdan sahibi tüm insanları başta yaşam hakkına kasteden, hiçleştiren her türlü zulmün durdurulması için eyleme geçmeye davet eder, dün gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa, acılı ailelerine de sabırlar dilerim.

           

Prof. Dr. Talip Atalay

Din İşleri Başkanı

15 Mayıs 2018

 • 2019 Yılı Dini Günler Listesi

 • RSS Din İşleri Başkanlığı Haberleri

  • Münhal Duyuru Genelgesi 19 Eylül 2019
   Münhal İlanı Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Münhal Duyurusu 18 Eylül 2019
   Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Münhal Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Din Hizmetleri Yeterlik Sınav Duyurusu 17 Eylül 2019
   Din Hizmetleri Yeterlik Sınav Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Aşure Günü 5 Eylül 2019
   Aşure… Muharrem ayının onuncu günü...
   Şükrü Aydın
  • Girne’de Madalya Heyecanı 1 Eylül 2019
   Din İsleri Başkanlığı 2019 Yılı Yaz Dönemi Kültür ve Spor Aktiviteleri Madalya töreni dün Girne'de yapıldı.
   Şükrü Aydın
  • Lefkoşa Mezarlığında Başkanlığımız Görevlisi Yoktur 29 Ağustos 2019
   Haberde “Lefkoşa Mezarlığı’ndaki imam “mesai bitti” diyerek, ikindi namazı sonrası toprağa verilecek cenazenin, klimalı odada bekletilmesi reddetti.” denilmekte, haberde söz konusu ifadeyi kullandığı iddia edilen kişinin Din İşleri Başkanlığı ile bir bağı olmadığı maalesef ifade edilmemektedir. Söz konusu iddiaya konu olan kişi ve kişilerin Din İşleri Başkanlığıyla bir bağı yoktur. Çünkü Lefkoşa Mezarlığında Başkanlığımıza bağlı […]
   Şükrü Aydın
  • Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Lala Mustafa Paşa Camii’ni Ziyaret Etti 29 Ağustos 2019
   Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, KKTC'ye yaptığı çalışma ziyaretinde kapalı Maraş'ın yanı sıra Gazimağusa’da da incelemelerde bulundu, vatandaşlarla bir araya geldi.
   Şükrü Aydın
  • İskele ve Gazimağusa’da Madalya Töreni 24 Ağustos 2019
   Din İsleri Başkanlığı 2019 Yılı Yaz Dönemi Gazimağusa Kültür ve Spro Aktiveteleri Madalya töreni bugün yapıldı.
   Şükrü Aydın
  • Hala Sultan Tekkesine Bayram Ziyareti Düzenlendi 13 Ağustos 2019
   Din İşleri Başkanlığınca, 2019 Yılında da Kurban Bayramının 3, Günü Hala Sultan Tekkesine Bayram Ziyareti düzenlendi.
   Şükrü Aydın
  • Kurban Bayramı Mesajı 9 Ağustos 2019
   İslam Dininin iki bayramından bir olan ve inananlar olarak Allah’a yakınlaştırdığına inancıyla asırlardır büyük şevk ve heyecanla idrak ettiğimiz bir Kurban Bayramının daha huzurlu atmosferine 11 Ağustos 2019 Pazar günü girmiş olacağız.
   Şükrü Aydın