90 392 225 30 62basinofisi@hotmail.com

Hoşgeldiniz. Bugün

15 Mart Hutbesi: Çanakkale Zaferi

Ana Sayfa » Genel » 15 Mart Hutbesi: Çanakkale Zaferi

Muhterem Müminler !

 Bir milletin, vatanı olmadan hayatta kalması mümkün değildir. Buda ancak, o vatanın malıyla ve canıyla korunup müdafaa edilmesine bağlıdır. Bu manevi duyguda kalpteki iman ile mümkündür. Çünkü Müslüman için en büyük mükâfat Allah katında olandır. Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:                                                               

“Hicret edenlerin, yurtlarından çıkarılanların, benim yolumda eziyete uğratılanların, savaşanların ve öldürülenlerin, işte onların günahlarını elbette sileceğim. Andolsun ki, Allah katından bir mükâfat olarak onları altından ırmaklar akan cennetlere koyacağım.  Şüphe yok ki nimetin güzeli Allah katındadır!” (1)

Aziz Müminler!

Tarihin her döneminde milletimize ve memleketimize karşı düşmanlar sinsice saldırılarda bulunmuşlardır. Ama tüm bu haksız saldırılara karşı gerek Ana vatanımızda gerekse Kıbrıs’ımızda ecdadımız kahramanca savaşmışlardır. Bu mücadelelerden biride şanlı Çanakkale Zaferi’dir. Şu bir gerçektir ki kim Allah için derin bir iman ve inanç ile vatanını, milletini korumak isterse, Allah onların yardımcısı ve koruyucusudur. İşte Çanakkale Rabbimizin:

“Gevşeklik göstermeyin, üzülmeyin; eğer inanmışsanız şüphesiz en üstün olan sizsiniz.”(2) müjdesinin tecelli ettiği yerdir.

Değerli Kardeşlerim!

   Çanakkale’de 253 bin şehidimiz, Kıbrıs’ta da 1672 şehidimiz bu vatanı bizlere canları pahasına emanet etmişlerdir. Bundan sonra bizlere düşen görev her ne pahasına olursa olsun ”Vatan sevgisi imandandır” düsturu ile gerektiği zaman malımızla ve canımızla bu vatanı Allah’ın rızasını kazanmak için korumak ve bizden sonraki nesillere emanet edebilmektir.

Değerli Kardeşlerim!

Çanakkale’de kağnı arabasıyla mermiler bozulup ıslanmasın diye o soğukta çocuğunun üzerindeki tek yorganı alıp mermileri saran ve “Çocuk hasta olur yapma, etme” diyenlere, olsun varsın, çocuk ıslansın ama mermiler ıslanmasın diyen, Gördesli Makbule Hanımlara selam olsun…

Boyunduruğun tek tarafına tek öküzünü, diğer tarafına da kendisini koyup, kağnı arabasıyla cepheye mermi taşıyan Ayşe Bacılara selam olsun…

    280 kiloluk top mermisini kucaklayıp kaldıran ve “Allah’ım benden gücünü esirgeme” diyen Seyit Onbaşılara selam olsun…

    Muratağa, Sandallar ve Atlılar’da 126 şehidimize selam olsun…

Taşkent, Baf, Limasol ve çeşitli bölgelerde şehit düşenlere selam olsun…

    Asker, sivil, polis bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun. Rabbim dalgalanan bayrağımızı, minarelerden ezanlarımızı, camilerde okunan kuranları dindirmek isteyenlere fırsat vermesin. Amin…

Hutbemi bir ayet meali ile bitirmek istiyorum:    ”Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma! Bilâkis onlar diridirler; Allah’ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleriyle sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar.”(3)

[1]Âl-i İmrân, 3/195

2 Âl-i İmran, 3/139

3Âl-i İmran, 3/169

KKTC DİN İŞLERİ BAŞKANLIĞI HUTBE KOMİSYONU

 

14 Mart 2019

 • 2019 Yılı Dini Günler Listesi

 • RSS Din İşleri Başkanlığı Haberleri

  • Münhal Duyuru Genelgesi 19 Eylül 2019
   Münhal İlanı Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Münhal Duyurusu 18 Eylül 2019
   Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Münhal Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Din Hizmetleri Yeterlik Sınav Duyurusu 17 Eylül 2019
   Din Hizmetleri Yeterlik Sınav Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Aşure Günü 5 Eylül 2019
   Aşure… Muharrem ayının onuncu günü...
   Şükrü Aydın
  • Girne’de Madalya Heyecanı 1 Eylül 2019
   Din İsleri Başkanlığı 2019 Yılı Yaz Dönemi Kültür ve Spor Aktiviteleri Madalya töreni dün Girne'de yapıldı.
   Şükrü Aydın
  • Lefkoşa Mezarlığında Başkanlığımız Görevlisi Yoktur 29 Ağustos 2019
   Haberde “Lefkoşa Mezarlığı’ndaki imam “mesai bitti” diyerek, ikindi namazı sonrası toprağa verilecek cenazenin, klimalı odada bekletilmesi reddetti.” denilmekte, haberde söz konusu ifadeyi kullandığı iddia edilen kişinin Din İşleri Başkanlığı ile bir bağı olmadığı maalesef ifade edilmemektedir. Söz konusu iddiaya konu olan kişi ve kişilerin Din İşleri Başkanlığıyla bir bağı yoktur. Çünkü Lefkoşa Mezarlığında Başkanlığımıza bağlı […]
   Şükrü Aydın
  • Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Lala Mustafa Paşa Camii’ni Ziyaret Etti 29 Ağustos 2019
   Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, KKTC'ye yaptığı çalışma ziyaretinde kapalı Maraş'ın yanı sıra Gazimağusa’da da incelemelerde bulundu, vatandaşlarla bir araya geldi.
   Şükrü Aydın
  • İskele ve Gazimağusa’da Madalya Töreni 24 Ağustos 2019
   Din İsleri Başkanlığı 2019 Yılı Yaz Dönemi Gazimağusa Kültür ve Spro Aktiveteleri Madalya töreni bugün yapıldı.
   Şükrü Aydın
  • Hala Sultan Tekkesine Bayram Ziyareti Düzenlendi 13 Ağustos 2019
   Din İşleri Başkanlığınca, 2019 Yılında da Kurban Bayramının 3, Günü Hala Sultan Tekkesine Bayram Ziyareti düzenlendi.
   Şükrü Aydın
  • Kurban Bayramı Mesajı 9 Ağustos 2019
   İslam Dininin iki bayramından bir olan ve inananlar olarak Allah’a yakınlaştırdığına inancıyla asırlardır büyük şevk ve heyecanla idrak ettiğimiz bir Kurban Bayramının daha huzurlu atmosferine 11 Ağustos 2019 Pazar günü girmiş olacağız.
   Şükrü Aydın