90 392 225 30 62basinofisi@hotmail.com

Hoşgeldiniz. Bugün

Din İşleri Başkanı Atalay’ın Miraç Kandili Mesajı

Ana Sayfa » Genel » Din İşleri Başkanı Atalay’ın Miraç Kandili Mesajı

02 Nisan 2019 Salı gününü Çarşambaya bağlayan gece “Hz. Muhammed (s.a.v) ‘in Cenab-ı Hakk’ın huzuruna kabul edildiği fazilet ve bereket yüklü Miraç Kandilidir.


Kur’an’ın tanımıyla İsra ve Miraç, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)’in bir gece Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da Cenab-ı Hakk’ın kudretini müşahede etmek için yaptığı mucizevi bir yolculuktur.


Kur’an-ı Kerim’de  “Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”(İsra,17/1) ayetinde ifade edilen Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in miraca yükselişinin gerçekleştiği gece İslam dünyasında ve kültürümüzde “Miraç Kandili” adıyla, huşu içinde idrak edilmektedir.


Yarın akşam idrak edeceğimiz bu gecede, Peygamberimiz’in “Müminin miracı” olarak işaret ettiği, her gün büyük bir huşu içerisinde eda ettiğimiz beş vakit namaz farz kılınmıştır.  Yine bu gecede;  “Allah’tan başkasına kulluk etmeyiniz.  Allah’a ortak koşmayınız. Anne ve babanıza itaat ve hürmet ediniz, akrabaya, yoksula, yolda kalmışa hakkını veriniz. İsraf etmeyiniz, cimri olmayınız. İnsanının rızkını veren Allah’tır, çocuklarınızı öldürmeyiniz. Aşırılıktan sakınınız. Zina çirkin ve kötüdür, zinaya yaklaşmayınız. Allah’ın haram kıldığı cana kıymayınız. Yetimin malına yaklaşmayınız. Söz verdiğinizde sözünüzde durunuz. Ölçü ve tartıda hile yapmayınız. Bilmediğiniz bir şeyin ardına düşüp körü körüne takip etmeyiniz. Yeryüzünde kibir ve gurur taslayarak yürümeyiniz.”  Gibi birçok ahlak ve fazilet ilkesi hayata geçmiştir.


Aynı zamanda İslam dininin temel ilkeleri olan bu hükümler, günümüzde yaşanan anlaşmazlıkların da çözüm anahtarıdır. İnsanlık, bu prensipler sayesinde, içerisinde kıvrandığı karanlık, vahşi bir hayat tarzından, aydınlık, medeni bir hayata taşınmıştır.  Bu prensiplerden uzaklaşan insanlık, insaftan, adaletten uzaklaşmakta, vicdansızlığın ve merhametsizliğin girdabına düşmektedir. İslam öncesinde, insanlığın pençesinde kıvrandığı zulmetin temel nedeni de budur. Günümüz dünyasında da hakim olan şiddet, kin, nefret ve öfkenin nedeni bu prensiplerden uzaklaşmaktır. Bu uzaklaşma insanlığı her geçen gün hırs ve kibrin karanlığına doğru sürüklemekte, bireyleri, toplumları birbirine düşman etmekte, tüm dünyada huzursuzluğu, kargaşayı, kan ve gözyaşını artırmaya devam etmektedir.


İnananlar olarak bizler bu büyük hadiseyi iyi anlamalı, miracın en büyük hediyesi olan “müminin miracı” kabul ettiğimiz namaz ibadetini ihlasla yerine getirmeliyiz. Sadece bu gecede değil, bütün hayatımız boyunca Allah’ın rızasına uygun yaşamaya özen göstermeliyiz. Müslümanların huzuru ve insanlığın kurtuluşu için dua etmeli, hayatımızı Allah’ın rızası doğrultusunda yeniden planlamalıyız. O’nun çizdiği sınırlar içerisinde bir hayat sürebilmek için çaba sarf etmeli, bunun için Allah’tan yardım istemeliyiz.  İçtenlikle yapılan duaların kabul olacağı bilinciyle insanlığın barışı ve huzuru, zulmün pençesinde kıvranan mazlumların gözyaşının dinmesi için dua etmeliyiz. Darda, zorda olanlara, hasta, yoksul, öksüz ve yetimlere gücümüz oranında yardımcı olmaya çalışmalıyız.


Bu duygu ve düşüncelerle, halkımızın, milletimizin ve İslam âleminin Miraç Kandilini tebrik ediyor, bu bereketli gecede Yüce Allah’a açılan ellerin, yapılan yakarışların karşılık bulmasını, insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.


Not: Miraç Kandili dolayısıyla BRT HD, Hala Sultan Camii’nde icra edilecek Miraç Kandili Programını 19:45’ten itibaren canlı verecek.   

02 Nisan 2019

 • 2019 Yılı Dini Günler Listesi

 • RSS Din İşleri Başkanlığı Haberleri

  • Münhal Duyuru Genelgesi 19 Eylül 2019
   Münhal İlanı Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Münhal Duyurusu 18 Eylül 2019
   Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Münhal Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Din Hizmetleri Yeterlik Sınav Duyurusu 17 Eylül 2019
   Din Hizmetleri Yeterlik Sınav Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Aşure Günü 5 Eylül 2019
   Aşure… Muharrem ayının onuncu günü...
   Şükrü Aydın
  • Girne’de Madalya Heyecanı 1 Eylül 2019
   Din İsleri Başkanlığı 2019 Yılı Yaz Dönemi Kültür ve Spor Aktiviteleri Madalya töreni dün Girne'de yapıldı.
   Şükrü Aydın
  • Lefkoşa Mezarlığında Başkanlığımız Görevlisi Yoktur 29 Ağustos 2019
   Haberde “Lefkoşa Mezarlığı’ndaki imam “mesai bitti” diyerek, ikindi namazı sonrası toprağa verilecek cenazenin, klimalı odada bekletilmesi reddetti.” denilmekte, haberde söz konusu ifadeyi kullandığı iddia edilen kişinin Din İşleri Başkanlığı ile bir bağı olmadığı maalesef ifade edilmemektedir. Söz konusu iddiaya konu olan kişi ve kişilerin Din İşleri Başkanlığıyla bir bağı yoktur. Çünkü Lefkoşa Mezarlığında Başkanlığımıza bağlı […]
   Şükrü Aydın
  • Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Lala Mustafa Paşa Camii’ni Ziyaret Etti 29 Ağustos 2019
   Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, KKTC'ye yaptığı çalışma ziyaretinde kapalı Maraş'ın yanı sıra Gazimağusa’da da incelemelerde bulundu, vatandaşlarla bir araya geldi.
   Şükrü Aydın
  • İskele ve Gazimağusa’da Madalya Töreni 24 Ağustos 2019
   Din İsleri Başkanlığı 2019 Yılı Yaz Dönemi Gazimağusa Kültür ve Spro Aktiveteleri Madalya töreni bugün yapıldı.
   Şükrü Aydın
  • Hala Sultan Tekkesine Bayram Ziyareti Düzenlendi 13 Ağustos 2019
   Din İşleri Başkanlığınca, 2019 Yılında da Kurban Bayramının 3, Günü Hala Sultan Tekkesine Bayram Ziyareti düzenlendi.
   Şükrü Aydın
  • Kurban Bayramı Mesajı 9 Ağustos 2019
   İslam Dininin iki bayramından bir olan ve inananlar olarak Allah’a yakınlaştırdığına inancıyla asırlardır büyük şevk ve heyecanla idrak ettiğimiz bir Kurban Bayramının daha huzurlu atmosferine 11 Ağustos 2019 Pazar günü girmiş olacağız.
   Şükrü Aydın