90 392 225 30 62basinofisi@hotmail.com

Hoşgeldiniz. Bugün

Başkan Atalay’ın Berat Kandili Mesajı

Ana Sayfa » Genel » Başkan Atalay’ın Berat Kandili Mesajı

19 Nisan 2019 Cuma gününü Cumartesi gününe bağlayan gece, asırlardır derin bir saygı ve heyecanla idrak ettiğimiz af, merhamet ve mağfiret gecesi olan Berat Kandili’ni idrak edeceğiz.

Berat sözü “Beraet” kelimesinin kısaltılmış şeklidir. Borçtan, suç ve cezadan, hastalıktan kurtulmak demektir. Başka bir ifadeyle “Berat Gecesi” günahlardan kurtuluş gecesi demektir.

Yapılacak ibadetlerin diğer vakitlere nispetle çok daha sevaplı olması, bütün hikmetli işlerin ayrımına bu gecede başlanması, Allah’ın af ve bağışlamasının artması ve ilahi rahmetin bütün alemi kuşatması, Peygamberimize tam bir şefaat etme yetkisinin verilmesi Berat Gecesinin temel özelliklerindendir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) bir hadis-i şerifinde “Şaban’ın on beşinci gecesi geldiğinde geceyi ibadet, gündüzü de oruçla geçirin. O gece güneş battıktan sonra Allah, rahmetiyle dünya semasına iner ve şöyle seslenir: ‘Bağışlanma dileyen yok mu, bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu, rızıklandırayım.  Belaya uğrayan yok mu, selamet ve afiyet vereyim.’ Böylece fecrin doğuşuna kadar bu durum devam eder.” buyurarak,  bu gecede Allah’a açılan ellerin boş çevrilmeyeceği müjdesini vermiştir.

Müminler, müjdelenen bu af ve mağfirete ulaşabilmek için asırlardır bu geceyi hata ve günahlardan tövbe ederek kurtulma, Allah’ın rızasını kazanmak için inananların önüne açılmış fırsat kapısı olarak görmüştür. Geleneksel olarak Milletimizce de Berat Gecesi manevi bir fırsat olarak görülmüş, karanlıkları aydınlatan ışık gibi yorumlanmış, kandil olarak adlandırılmış ve coşkuyla idrak edilmiştir.

Bu zaman dilimlerinin rahmet ve bereketinden hakkıyla faydalanabilmek için asırlardır yaptığımız gibi, hayat rehberimiz olan Kur’an-ı Kerim’i okumalı, anlamalı, öngördüğü biçimde yaşamaya çalışmalı, Peygamberimizin işaret ettiği, evrensel değerleri yaşamımıza dahil etmeye çaba sarf etmeliyiz.

Mübarek Ramazan ayının habercisi olan bu gecede Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) öğrettiği gibi; “Allah’ım, azabından affına, gazabından rızana sığınıyor, senden yine sana ilticâ ediyorum. Şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana gereği gibi hamd etmekten acizim”  şeklinde bol bol dua etmeliyiz.

Yıllardır savaş ve terörün kıskacında inleyen, bir Ramazan’a daha zulüm altında, gayr-i insani şartlarda girmeye mecbur bırakılan milyonlarca mazlumu düşünmeli, onların hayatlarını kolaylaştırmak için elimizden gelen bütün imkânları seferber etmeliyiz.

Bu gecenin, halkımızın, milletimizin ve inananların birlik-beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna vesile olmasını diler; aziz milletimizin, dünyanın çeşitli coğrafyalarında yaşayan bütün Müslümanların Berat Kandili’ni kutlar, edilen tövbe ve duaların kabulüne vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

Not: Hala Sultan Camii’nde 20.15’te başlayacak Berat Kandili Programı BRT 1’den canlı verilecektir.                                                                                                                                       

Prof. Dr. Talip Atalay

Din İşleri Başkanı

 

18 Nisan 2019

 • 2019 Yılı Dini Günler Listesi

 • RSS Din İşleri Başkanlığı Haberleri

  • Münhal Duyuru Genelgesi 19 Eylül 2019
   Münhal İlanı Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Münhal Duyurusu 18 Eylül 2019
   Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Münhal Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Din Hizmetleri Yeterlik Sınav Duyurusu 17 Eylül 2019
   Din Hizmetleri Yeterlik Sınav Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Aşure Günü 5 Eylül 2019
   Aşure… Muharrem ayının onuncu günü...
   Şükrü Aydın
  • Girne’de Madalya Heyecanı 1 Eylül 2019
   Din İsleri Başkanlığı 2019 Yılı Yaz Dönemi Kültür ve Spor Aktiviteleri Madalya töreni dün Girne'de yapıldı.
   Şükrü Aydın
  • Lefkoşa Mezarlığında Başkanlığımız Görevlisi Yoktur 29 Ağustos 2019
   Haberde “Lefkoşa Mezarlığı’ndaki imam “mesai bitti” diyerek, ikindi namazı sonrası toprağa verilecek cenazenin, klimalı odada bekletilmesi reddetti.” denilmekte, haberde söz konusu ifadeyi kullandığı iddia edilen kişinin Din İşleri Başkanlığı ile bir bağı olmadığı maalesef ifade edilmemektedir. Söz konusu iddiaya konu olan kişi ve kişilerin Din İşleri Başkanlığıyla bir bağı yoktur. Çünkü Lefkoşa Mezarlığında Başkanlığımıza bağlı […]
   Şükrü Aydın
  • Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Lala Mustafa Paşa Camii’ni Ziyaret Etti 29 Ağustos 2019
   Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, KKTC'ye yaptığı çalışma ziyaretinde kapalı Maraş'ın yanı sıra Gazimağusa’da da incelemelerde bulundu, vatandaşlarla bir araya geldi.
   Şükrü Aydın
  • İskele ve Gazimağusa’da Madalya Töreni 24 Ağustos 2019
   Din İsleri Başkanlığı 2019 Yılı Yaz Dönemi Gazimağusa Kültür ve Spro Aktiveteleri Madalya töreni bugün yapıldı.
   Şükrü Aydın
  • Hala Sultan Tekkesine Bayram Ziyareti Düzenlendi 13 Ağustos 2019
   Din İşleri Başkanlığınca, 2019 Yılında da Kurban Bayramının 3, Günü Hala Sultan Tekkesine Bayram Ziyareti düzenlendi.
   Şükrü Aydın
  • Kurban Bayramı Mesajı 9 Ağustos 2019
   İslam Dininin iki bayramından bir olan ve inananlar olarak Allah’a yakınlaştırdığına inancıyla asırlardır büyük şevk ve heyecanla idrak ettiğimiz bir Kurban Bayramının daha huzurlu atmosferine 11 Ağustos 2019 Pazar günü girmiş olacağız.
   Şükrü Aydın