90 392 225 30 62basinofisi@hotmail.com

Hoşgeldiniz. Bugün

Ramazan Ayı Toplantısı Hala Sultan Camisinde Yapıldı

Ana Sayfa » Basın Açıklamaları » Ramazan Ayı Toplantısı Hala Sultan Camisinde Yapıldı

Bu yılki fitre bedelini açıklayan Din İşleri Başkanı Talip Atalay, “Bir fitre bedeli 30 Türk Lirasıdır” dedi.

Lefkoşa-Haspolat Bölgesinde Hala Sultan Camisinde 2019 yılı Ramazan ayı bilgilendirme toplantısında konuşan Din İşler Başkanı Talip Atalay, Ramazan’ın hoşgörü, sevgi, saygı, barış, kardeşlik gibi her türlü güzelliği içerisinde barındırdığına işaret etti.

Din İşleri Başkanlığı ve Din Hizmetleri Müşavirliğinin ortak düzenlediği dünkü toplantıya, Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Din Hizmetleri Müşaviri Erdoğan Eken, Din Görevlileri Sendikası Başkanı Süleyman Çakır, Din Görevlileri Birliği Başkanı Gökan İnik, Din İşleri Başkan Yardımcıları Fahrettin Öğdü, Mustafa Küçük ve ülke genelinde görev yapan din görevlileri katıldı.

Büyükkonuk Camii Din Görevlisi Mustafa Bağcı’nın okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantıda Din İşleri Başkanı Atalay, Din Hizmetleri Müşaviri Eken, Din Görevlileri Sendikası Başkanı Çakır ve Din Görevlileri Birliği Başkanı İnik birer konuşma yaptı.

 

ATALAY

Bütün camilerimizde Ramazan Ayı boyunca kılınacak Teravih Namazlarını geleneksel haliyle 20 rekât olarak kıldırılınız. Ezan sesini ihtiyaca göre ayarlayınız. Ezanın ulaşmadığı yerlerdeki insanlarımız için mutlaka minare ışıklarını akşam ezanıyla açıp, sabah ezanıyla kapatınız.  Özellikle cami içerisinde kadınlarımızın rahat ibadet etmelerini sağlayacak tedbirleri alınız. Bütün görevlilerimiz, kadın görevlilerimizin çalışmalarına destek olmalıdır. Elektrik israfından mümkün olduğunca kaçınacak tedbirleri alınız. Camilerimizde, özellikle mihrap bölümünde cemaatin dikkatini dağıtacak materyal bulundurmayınız. Camilere çeşitli kesimler tarafından, farklı konularda ilanlar asılması izne tabidir. Bunlara dikkat ediniz. 

Başkalarına tavsiye ettiğimiz merhamet, sevgi, yardımlaşma, güzel ahlak gibi erdemleri en başta kendi hayatımızda uygulayalım.  Sadece camiye gelenlerle değil, kim olduğuna bakmaksızın komşularınızla irtibata geçin, mahallenizde dolaşın, insanlarla güzel ilişki kurun.  Bizim desteğimize ihtiyaç duyduğunuz konularda hiç çekinmeden talebinizi iletin, paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi rahatça bizlerle paylaşın. Ramazan ayınız, Kuran ayınız mübarek olsun.

EKEN

5 Mayıs Pazar günü akşamı Allah nasip ederse ilk Teravih Namazımızı kılacak, 6 Mayıs Pazartesi günü ilk orucumuzu tutacağız. Bizler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin din işlerini yürüten aile olarak en fazla mesai yaptığımız, çalışmalarımıza yoğunluk verdiğimiz bir aya giriyoruz. Halkımızın, vatandaşlarımızın ve insanımızın huzurlu, güzel bir manevi iklimi idrak etmesi için elimizden gelen gayreti göstermek durumundayız. Bu noktada hepimizden, hepinizden bu yönde çalışmalar bekleniyor. İnsanımız bizden bu yönde çalışmalar bekliyor, bağlı olduğumuz kurumlar bizden bu yönde çalışmalar bekliyor, onunda ötesinde Yüce Mevla bizden bu yönde çalışmalar bekliyor.  Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan ayı için her yıl bir tema belirliyor. Bu yıl da Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazanın temasını “Ramazan ve İnfak” olarak belirlemiştir. Farklı ülkelerde farklı bölgelerde yerel dini otoriteler ihtiyaca göre farklı temalar belirlenmişse o tema doğrultusunda inşallah ramazan-ı şerif idrak edilmeye çalışılacaktır.

Eken, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın selamını ileterek sürdürdüğü konuşmasını, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Ramazan ayına yönelik talimat ve tavsiyelerini okuyarak tamamladı.

Toplantıda konuşan diğer konuşmacılar Din Gör-Sen Başkanı Süleyman Çakır ve Din Gör-Der Başkanı Gökan İnik’te din görevlilerinin Ramazan ayını kutlayarak hayırlara vesile olmasını diledi.

 

Geçitköy din görevlisi Orhan Toprak’ın asr suresini okumasının ardından sona eren toplantı çıkışında, Din Görevlileri Birliğince Ramazan hediyesi olarak birer kilo hurma dağıtıldı.

 

 

İmsakiye Jpg

İmsakiye Pdf

                                                                                                          Şükrü Aydın

                                                                                  Basın ve Halkla İlişkiler Yetkilisi

 

 

 

 

01 Mayıs 2019

 • 2019 Yılı Dini Günler Listesi

 • RSS Din İşleri Başkanlığı Haberleri

  • Münhal Duyuru Genelgesi 19 Eylül 2019
   Münhal İlanı Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Münhal Duyurusu 18 Eylül 2019
   Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Münhal Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Din Hizmetleri Yeterlik Sınav Duyurusu 17 Eylül 2019
   Din Hizmetleri Yeterlik Sınav Duyurusu
   Şükrü Aydın
  • Aşure Günü 5 Eylül 2019
   Aşure… Muharrem ayının onuncu günü...
   Şükrü Aydın
  • Girne’de Madalya Heyecanı 1 Eylül 2019
   Din İsleri Başkanlığı 2019 Yılı Yaz Dönemi Kültür ve Spor Aktiviteleri Madalya töreni dün Girne'de yapıldı.
   Şükrü Aydın
  • Lefkoşa Mezarlığında Başkanlığımız Görevlisi Yoktur 29 Ağustos 2019
   Haberde “Lefkoşa Mezarlığı’ndaki imam “mesai bitti” diyerek, ikindi namazı sonrası toprağa verilecek cenazenin, klimalı odada bekletilmesi reddetti.” denilmekte, haberde söz konusu ifadeyi kullandığı iddia edilen kişinin Din İşleri Başkanlığı ile bir bağı olmadığı maalesef ifade edilmemektedir. Söz konusu iddiaya konu olan kişi ve kişilerin Din İşleri Başkanlığıyla bir bağı yoktur. Çünkü Lefkoşa Mezarlığında Başkanlığımıza bağlı […]
   Şükrü Aydın
  • Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Lala Mustafa Paşa Camii’ni Ziyaret Etti 29 Ağustos 2019
   Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, KKTC'ye yaptığı çalışma ziyaretinde kapalı Maraş'ın yanı sıra Gazimağusa’da da incelemelerde bulundu, vatandaşlarla bir araya geldi.
   Şükrü Aydın
  • İskele ve Gazimağusa’da Madalya Töreni 24 Ağustos 2019
   Din İsleri Başkanlığı 2019 Yılı Yaz Dönemi Gazimağusa Kültür ve Spro Aktiveteleri Madalya töreni bugün yapıldı.
   Şükrü Aydın
  • Hala Sultan Tekkesine Bayram Ziyareti Düzenlendi 13 Ağustos 2019
   Din İşleri Başkanlığınca, 2019 Yılında da Kurban Bayramının 3, Günü Hala Sultan Tekkesine Bayram Ziyareti düzenlendi.
   Şükrü Aydın
  • Kurban Bayramı Mesajı 9 Ağustos 2019
   İslam Dininin iki bayramından bir olan ve inananlar olarak Allah’a yakınlaştırdığına inancıyla asırlardır büyük şevk ve heyecanla idrak ettiğimiz bir Kurban Bayramının daha huzurlu atmosferine 11 Ağustos 2019 Pazar günü girmiş olacağız.
   Şükrü Aydın