90 392 225 30 62basinofisi@hotmail.com

Hoşgeldiniz. Bugün

Limasol’da Köprülü Camisinin Kundaklanmasına Kınama…

Ana Sayfa » Basın Açıklamaları » Limasol’da Köprülü Camisinin Kundaklanmasına Kınama…

Limasol’da Köprülü Camisini Yakmak İstediler… Duvara Göçmen ve İslam Karşıtı Yazı Yazdılar

Limasol’daki Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camiinin bu sabaha karşı molotof kokteylli saldırı düzenlenerek yakılmak istenmesi ve cami duvarımıza İslamofobik ve ırkçı bir grafitinin yazılması bizleri derinden üzmüştür. Maalesef geçmiş yıllarda da benzeri saldırılara maruz kalan Camimize yapılan saldırının faillerinin yetkililerce ivedilikle yakalanmasını, defaatle saldırı yapılmasına karşın bu vahşi saldırıları yineleyebilecek cesareti bulanların cesaretini kıracak caydırıcı yaptırımların yanında eğitsel/vicdani programdan da geçirilmesini, önleyici tedbirlerin alınmasını bekliyoruz. 

Camimizin duvarına “IMMIGRANTS, ISLAM NOT WELCOME”   diyerek göçmenleri ve İslam’ı istemediklerini yazan kişiler ve teşvikçileri bilmelidir ki; Kıbrıs’ta İslam 1400 yıldır Kıbrıslıdır, bu adada İslam bu çirkin ifadenin sahiplerinden ve beslendikleri hastalıklı zihniyetten çok daha eski ve köklüdür.  Yine göç/göçmenlik olgusu ise, insanlığın tüm dünyada ama özellikle  bu coğrafyada kesintisiz bir gerçeğidir. Özellikle adamızda, göçmenlik olgusu, mevcut her türlü resmi kimlikten de eski bir tarihi gerçekliktir.  

Dayanışma, diğerkâmlık, karşılıklı saygı ve merhametin doğal olarak öne çıkması beklenen Covid 19 salgını sürecinde, bu tür nefret ve düşmanlık tohumu ekmeyi hedefleyen kesimlere karşı her kesimden vicdanlı insanların ortak duruş sergilemesinin de ayrıca önemli olduğunu düşünmekteyiz. Bizler, Kıbrıs Müslümanları adına, inancı, etnisitesi, coğrafyası ne olursa olsun, hangi inanca ve inancın mabedine karşı yapılırsa yapılsın her türlü saldırı, hakaret, aşağılama ve ayrımcılığa ilkesel olarak karşı olduğumuzu ve daima mağdurun yanında olacağımızı bir kere daha belirtmek isteriz.

Camimize yapılan çirkin saldırının faillerini sadece kınamak yeterli değildir. Çünkü hangi kesimden olursa olsun, ancak bu tür saldırıları gerçekleştirenlerin sahip oldukları zihniyet var olduğu sürece bu tarz saldırılar bir şekilde tekrarlanacaktır. Bu zihniyetin tedavi ve ıslah edileceği bir gelecek temennisiyle bir kez daha üzüntülerimi ifade ediyor, Limasol’daki cemaatimize geçmiş olsun, diyorum.

Prof. Dr. Talip AtalayDin İşleri Başkanı


Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii Saldırıyı Kıbrıs’taki Dini Liderler de Yaptıkları Yazılı Açıklamayla Kınadı

Limasol’deki Köprülü Cami’ne yönelik saldırıyı kınayan
Kıbrıs’ın Dini Liderlerinden Ortak Açıklama 01 Haziran 2020

İsveç Büyükelçiliği himayesinde Kıbrıs Barış Sürecinin Dini Yolu’nu oluşturan Kıbrıs’taki Rum Ortodoks, Müslüman, Ermeni Ortodoks, Maronit ve Latin Katolik beş ana inanç topluluğunun Kıbrıs’ta insan hakları ve barış için bir araya gelip bu konuya kendini adamış dini liderleri olarak, dün gece Limasol’deki Köprülü Cami’ne yapılan vandallığı tek yürek tek ses kınıyoruz.

Bu sabah Köprülü Cami’nin kutsal binalarına molotof kokteylleri atıldığını ve dış duvarın İslam ve göçmen karşıtı ırkçı grafitilerle tahrip edildiğini öğrenmekten müteessiriz.


Kutsal ibadet yerlerine yapılan her türlü vandallığı ve saygısızlığı kategorik olarak kınıyoruz. Bu tür şiddet eylemleri ve İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılık eylemlerini görmekten dehşete düşüyoruz.


Kıbrıs’ın korumak için gayret gösterdiğimiz çok-kültürlü özelliğine zarar vermeye çalışan her türlü eyleme karşı duruyoruz. Hiçbir nefret eylemi, sevginin gücü önünde engel oluşturamaz. Bize göre ibadet yerleri barış kültürü, bağışlayıcılık ve uzlaşının beslendiği ve geliştiği kutsal mekanlardır.

Son dört yıldır, Limasol’un Ayios Antonios mahallesindeki Köprülü Cami, Kıbrıs Müftülüğü’nü, mevcut sorumlu kişileri ve yöre halkının din özgürlüğüne yönelik derneğini de içeren, ilgili tüm paydaşların iyi ve saygılı işbirliğinin olumlu örneklerinden biri olagelmiştir. Bu nedenle, bu tür eylemler sadece dini cemaatlere değil, aynı zamanda toplumsal kabulü, insan haklarını ve din özgürlüğünü ilerletmek için birlikte çalışan herkese yönelik bir saygısızlıktır.

The Religious Track of the Cyprus Peace Process

Statement by the Religious Leaders of Cyprus condemning the attack to Köprülü Mosque in Limassol 1.6.20

We, the religious leaders of the five main faith communities of Cyprus, Greek Orthodox, Muslim, Armenian Orthodox, Maronite and Latin Catholic, who form the Religious Track of the Cyprus Peace Process under the Auspices of the Embassy of Sweden, committed and working all together for human rights and peace in Cyprus, express our united voice in condemning the acts of vandalization done last night to Köprülü Mosque in Limassol.

We are very saddened to hear this morning that petrol bombs were thrown into the sacred premises of the Köprülü Mosque and the outer wall was vandalised with racist graffiti against Islam and immigrants.

We categorically condemn any and all acts of vandalization and disrespect done to sacred places of worship. We are horrified to see such acts of violence and expression of Islamophobia, xenophobia and discrimination.

We stand up against all actions that try to damage the multicultural character of Cyprus we all strive to maintain. No acts of hatred can become obstacles to the power of love. For us, places of worship are sacred spaces where a culture of peace, forgiveness and reconciliation is nurtured and cultivated. .

For the past four years, the Köprülü Mosque in the Ayios Antonios neighbourhood in Limassol has been one of the positive examples of good and respectful cooperation of all stakeholders involved, including the Muftiate Of Cyprus, the current custodian and the local community association advancing religious freedom. As such, acts like these are not only disrespectful to the religious community but to all those who work together to advance respect, human rights and freedom of religion.

01 Haziran 2020

 • 2020 Yılı Dini Günler Listesi

 • RSS Din İşleri Başkanlığı Haberleri

  • Süheyla Küçük, son yolculuğuna uğurlandı 12 Haziran 2020
   Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün eşi Süheyla Küçük, Din İşleri Başkan Vekili Fahrettin Öğdü’nün kıldırdığı cenaze namazının ardından Anıttepe’de defnedildi. Hamitköy Anıttepe’deki cenaze töreni, naaşın intikaliyle saat 17.00’de başladı. Törene, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersin Tatar, 2’nci Cumhurbaşanı Mehmet Ali Talat, 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, […]
   Şükrü Aydın
  • Larnaka’daki Tuzla Camimize Bizans Bayrağı Asıldı Haberlerine İlişkin Açıklama 7 Haziran 2020
   Bizi oldukça üzen konu bilgimize geldikten sonra, Religious Track Ofisi aracılığıyla başta Başpiskoposluk olmak üzere yetkililerden konunun takibi ve izahını istedik. İlgili Ofis aracılığıyla bize Başpiskoposluğun Larnaka’daki ilgili birimlerinden konunun ciddiyetle araştırılmasını istediği iletildi. Ayrıca derhal Temsilcimiz ve Hala Sultan İmamımız Sayın Şakir Alemdar’ı da durumu yerinde görmek ve incelemek üzere ilgili camiye gönderdik. Ancak […]
   Şükrü Aydın
  • Camilerin Yeniden Açılması Nedeniyle Kırklar Türbesinde Kurban Kesildi 5 Haziran 2020
   Bakanlar Kurulu kararıyla 14 Mart’ta koronavirüs salgını nedeniyle ibadete kapatılan camilerin, 24 Mayıs’ta yeniden ibadete açılması vesilesiyle Din İşleri Başkanlığı ve Din Hizmetleri Müşavirliğince Kırklar Türbesi’nde dua ve kurban programı düzenlendi.
   Şükrü Aydın
  • Limasol’deki Köprülü Cami’ne yönelik saldırıyı kınayan Kıbrıs’ın Dini Liderlerinden Ortak Açıklama 2 Haziran 2020
   İsveç Büyükelçiliği himayesinde Kıbrıs Barış Sürecinin Dini Yolu’nu oluşturan Kıbrıs’taki Rum Ortodoks, Müslüman, Ermeni Ortodoks, Maronit ve Latin Katolik beş ana inanç topluluğunun Kıbrıs’ta insan hakları ve barış için bir araya gelip bu konuya kendini adamış dini liderleri olarak, dün gece Limasol'deki Köprülü Cami’ne yapılan vandallığı tek yürek tek ses kınıyoruz.
   Şükrü Aydın
  • Limasol’da Köprülü Camisinin Kundaklanmasına Kınama… 1 Haziran 2020
   Limasol’daki Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camiinin bu sabaha karşı molotof kokteylli saldırı düzenlenerek yakılmak istenmesi ve cami duvarımıza İslamofobik ve ırkçı bir grafitinin yazılması bizleri derinden üzmüştür. Maalesef geçmiş yıllarda da benzeri saldırılara maruz kalan Camimize yapılan saldırının faillerinin yetkililerce ivedilikle yakalanmasını, defaatle saldırı yapılmasına karşın bu vahşi saldırıları yineleyebilecek cesareti bulanların cesaretini kıracak caydırıcı […]
   Şükrü Aydın
  • KKTC’de Koronavirüs Yasağı Sonrası İlk Cuma Namazını Kılma Heyacanı… 29 Mayıs 2020
   Yasaktan önce eda edilen son toplu ibadet olan Cuma Namazı 13 Martta kılınmış, yasağın kaldırılmasının ardından kılınan ilk toplu ibadet 24 Mayıs’ta kılınan Ramazan Bayramı Namazı olmuştu.
   Şükrü Aydın
  • KKTC’de İki Buçuk Ay Aradan Sonra Kılınacak İlk Cuma Namazına İlişkin Açıklama 29 Mayıs 2020
   Covid-19 salgını tehlikesinin devam ediyor olması nedeniyle KKTC'de kılınacak cuma namazlarında camilerde Cuma Namazının farzı, toplu ibadet yaparken uyulması gereken kurallar çerçevesinde kılınacaktır.
   Şükrü Aydın
  • Ramazan Bayramı Namazı Fiziki Mesafeye Uygun Kılındı 24 Mayıs 2020
   Ramazan Bayramı namazı, koronavirüs tehlikesi nedeniyle Din İşleri Başkanlığının aldığı sıkı tedbirlere uygun olarak eda edildi.
   Şükrü Aydın
  • Pakistan’da Meydana Gelen Uçak Kazası Nedeniyle Başsağlığı Mesajı 23 Mayıs 2020
   Pakistan Havayolları’na ait bir yolcu uçağının dün, Karaçi’de bir yerleşim bölgesine düşmesi sonucunda çok sayıda can kaybının meydana geldiğini derin üzüntüyle öğrendim.
   Şükrü Aydın
  • Ramazan Bayramı Mesajı 23 Mayıs 2020
   Covid-19 salgını tehlikesi nedeniyle bu bayram diğer bayramlardan farklı uygulamaları zorunlu kılmıştır. Bu çerçevede başkanlığımız, pazar günü 06.15’te kılınacak bayram namazı için virüs bulaşma riskini ortadan kaldırmak amacıyla bir dizi tedbir almıştır. Bunlar:
   Şükrü Aydın
  • Abdestini Evde Al, Maskeni Tak, Mesafeni Koru, Seccadenle Camiye Gel! 20 Mayıs 2020
   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet'inde pazar günü 06:15'te kılınacak bayram namazı için camiye gidenler camide abdest alınacak yerler kapalı olacağından abdestlerini evlerinde alacak, camiye maskesiz alınmayacakları için maskelerini takacak ve namaz kılacakları seccadelerini yanlarında bulunduracaklar.
   Şükrü Aydın
  • Kadir Gecesi Mesajı 18 Mayıs 2020
   19 Mayıs 2020 salıyı çarşambaya bağlayan gece (yarın) Kuran-ı Kerimde “bin aydan daha hayırlı” olduğu belirtilen Kadir Gecesini idrak edecek olmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz.
   Şükrü Aydın
  • Atalay: Merhum Döngeloğlu’na Allah’tan Rahmet Diliyorum 3 Mayıs 2020
   Hayatını inandığı değerleri insanlara ulaştırmaya adamış Merhum Ömer Döngeloğlu’na Allah’tan rahmet, ailesi, yakınları ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum.
   Şükrü Aydın
  • Ramazan Ayı Mesajı 22 Nisan 2020
   Allah Resul’ünün (SAV) ''Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu azaptan kurtuluş'' olarak müjdelediği, bir Ramazan Ayı’na daha 24 Nisan Cuma günü ulaşmış olacağız.
   Şükrü Aydın
  • RAMAZAN İMSAKİYESİ – 2020 19 Nisan 2020
   KIBRIS İÇİN 2020 RAMAZAN İMSAKİYESİ KKTC İÇİN 2020 RAMAZAN İMSAKİYESİ
   Şükrü Aydın
  • Berat Kandili Mesajı 6 Nisan 2020
   Yüce Rabbimizden bu Berat gecesinde edeceğimiz tövbe ve dualarımızın kabul edilmesini, bela ve musibetlerden kurtuluşumuza vesile olmasını, insanlığa barış ve huzur getirmesini niyaz eder, halkımızın ve İslam âleminin Berat Kandili'ni kutlarım.
   Şükrü Aydın
  • Miraç Kandili Mesajı 20 Mart 2020
   Bu yıl Miraç kandiline, maalesef insanlığı tehdit eden Koronavirüs salgınıyla giriyoruz. Bu salgının yayılmasına karşı en etkili yöntem, karantinadır. Karantina, Peygamberimiz’in "Bulaşıcı hastalığı olan hastaları, sıhhatli insanlara yaklaştırmayınız." ve"Bir yerde bulaşıcı hastalık ortaya çıktığını duyduğunuz zaman oraya girmeyiniz. Bulunduğunuz yerde bulaşıcı bir hastalık ortaya çıkarsa, oradan da çıkmayınız." gibi hadis-i şerifleriyle hastalıktan korunma ve hastalığı […]
   Şükrü Aydın
  • Koronavirüs Salgını Nedeniyle Kandil, Cuma ve Diğer Toplu İbadetler Camilerde Eda Edilemeyecek 19 Mart 2020
   Koronavirüs salgınından korunmak amacıyla alınan Bakanlar Kurulu Kararı gereğince tehdit ortadan kalkıncaya kadar camilerimizde Cuma Namazı, kandil ve cemaat namazları eda edilmeyecektir. Cuma namazı yerine evlerimizde öğle namazını kılalım.
   Şükrü Aydın
  • Koronavirüs ile İlgili Cenaze Defin İşlemleri Hakkında Genelge 18 Mart 2020
   Din İşleri Başkanlığı olarak, Koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında, hastalık riski ortadan kalkıncaya kadar cenaze namazları ve cenaze defin işleriyle ilgili yeni bazı düzenlemeler yapılmış ve görevlilerimize yazılı olarak duyurulmuştur.
   Şükrü Aydın
  • Çanakkale Zaferi’nin 105. Yıl Dönümü Mesajı 18 Mart 2020
   İnanç ve azimle verilen bu eşsiz zaferin 105. yıl dönümü vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bağımsızlığını, özgürlüğünü, sahip olduğu milli ve manevi değerleri korumak için canını feda etmiş şehitlerimizi, ahirete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve minnetle anar, Yüce Allah’tan Milletimize bir daha böyle acılar yaşatmamasını niyaz ederim.
   Şükrü Aydın
 • Takvim

  Haziran 2020
  P S Ç P C C P
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  2930  
 • Burdur escort bayan Karaman escort bayan Edirne escort bayan Amasya escort bayan Erzincan escort bayan Uşak escort bayan Ordu escort bayan Alanya escort bayan Fethiye escort bayan Manavgat escort bayan Kırklareli escort bayan Aydın escort Atakum escort