Anasayfa Kurumsal Haberler Hutbeler Basın Açıklamaları Duyurular Başkanlık Mesajları Videolar Profil
Başkanlık Mesajları
Azerbaycan'a Başsağlığı Mesajı
Ermenistan saldırılarına karşı vatanlarının bütünlüğünü korumaya çalışırken şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimizden şehadete ulaşanlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve kardeş ülke Azerbaycan halkına başsağlığı dileriz.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2022-09-16 11:37:54
30 Ağustos Zafer Bayramı
Tarihi kahramanlıklar ile dolu Aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. Yılını kutluyor, ülkemizin bölünmez bütünlüğü için, istiklal ve istikbalimiz için, dinimiz, vatanımız ve mukaddesatımız için başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere canlarını seve seve feda eden bütün şehitlerimizi ve ahirete irtihal eden bütün gazilerimizi rahmet, minnet, şükran ve dualar ile anıyoruz.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2022-09-02 11:34:26
Kurban Bayramı Mesajı
Her yıl gelen Kurban Bayramı bizlere sevinç ve bereketle gelir. Bize Haccı, Hz. İbrahim’i , Hz. İsmail’i, Hz. Hacer validemizi, Hz. Muhammed Mustafa’nın örnek hayatlarını hatırlatır. Birlik ve kardeşlik içerisinde Arafat’ta yapılan duaları hatırlatır. “Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım. Sizin için din olarak İslam’ı seçtim.” (Maide, 3) ayetini hatırlatır. Kurban Bayramı İslam kardeşliğinin tezahür sahnesidir. Müslüman kalma ve yaşama şuurunu diri tutar, kırgınlıkları tamir eder, gönülleri bütünleştirir. Kurban Bayramında farklı coğrafyalarda, farklı renklerde, farklı dillerde olan Müslümanlar aynı sevinci yaşar. Dünyayı kana bulayan, insanlığı fakirlik ve açlığa mahkum eden vahşetin ve zulmün mağlup edilebileceğinin mümkün olduğuna en güzel göstergedir. Bu bayram kardeşine tebessüm etmeyi sadaka sadaka kabul eden peygamber efendimizin ahlakını, kardeşlik ve muhabbeti bütün aleme yaymak için bir fırsattır. Bayramlarda anne babamızı, aile büyüklerimizi, akraba ve komşularımızı ve merhum büyüklerimizi kabristanda ziyaret edelim. Sevgiye ihtiyacı olan yetim, öksüz, hasta, bakım evlerindeki yaşlılarımızı sevindirelim, çocuklarımızı bayram mutluluğuyla buluşturalım. Hayatın çilesini birlikte omuzladığımız eşlerimizi mutlu ve bahtiyar etmenin, nezaket, zarafet ve muhabbet il yollarını arayalım. Bir olalım, birlik olalım. Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz olmak üzere, yurtdışında yaşayan soydaşlarımızın, Alem’i İslam’ın mübarek Kurban Bayramı’nı tebrik eder, huzur mutluluk ve esenliğe vesile olmasını Cenab’ı Hak’tan niyaz ederim. Kurban Bayramınız Mübarek Olsun.
Mehmet E. YELTEKİN
KKTC Din İşleri Başkan Vekili
2022-07-08 15:20:13
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
“Vatan sevgisinin imandan olduğu” Hadis-i Şerif'ini ruhuna ve yüreğine kazımış kahraman milletimiz, tarih boyunca din, vatan, bayrak ve bağımsızlık mücadelelerinde birçok zaferler kazanmış ve birçok destanı tarih sayfalarına yazdırmıştır. Bu zaferlerin kazanılmasında inançlı ve imanlı gençlerimizin katkıları, nesiller boyu dilden dile yıllarca aktarılmıştır. Bu zaferleri tarih sayfalarına yazmayı başaran gençlerimiz başta olmak üzere, özgürlük ve bağımsızlığımızı kazanmamıza vesile olan ve bu uğurda canları pahasına mücadele eden tüm ecdadımızı saygı ile anıyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlerimize hediye ettiği,19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyoruz.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2022-05-19 20:49:06
Başkan ÜNSAL’dan Ramazan Bayramı Mesajı
Onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’i bitirmenin hüznü ve heyecanı ile bayrama ulaşmanın sevincini bir arada yaşıyoruz. Tüm halkımızın, anavatanımızın ve İslam aleminin bayramını tebrik eder, bu bayramın öncelikle sağlık, huzur ve barış içinde idrak edilmesini, tutulan oruç, kılınan namaz ve yapılan hayır hasenatın kabulünü Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Bayram namazı 06:28’de kılınacak olup salgın hastalık tedbirleri kapsamında vatandaşlarımızın maskeleriyle camilerimize gelmelerini rica ediyoruz. Mesafe kurallarını da biraz esneterek de olsa uygulamaya gayret edeceğiz.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2022-04-29 16:45:32
Başkan ÜNSAL'dan Kadir Gecesi Mesajı
Kadir gecesi insanlığın kurtuluş reçetesi olan Kur’an-ı Kerim’in indirildiği, bereketli ve bin aydan hayırlı olan gecedir. Hakkı, hakikati, adaleti, ahlakı, erdemi anlatan, iyiliği ve kötülüğü ayırt etmemizi sağlayan yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in geldiği ve indirildiği gün olarak kabul etmiş olduğumuz Kadir Gecesini bu gece idrak edeceğiz. Kurtuluş vesilesi olarak kabul etmiş olduğumuz Kadir Gecesinde inancımız gereği bol bol dua edilmeli, namaz kılınmalı ve tövbe edilmelidir. Merhamet kapılarının sonuna kadar dillerin duaya, gönüllerin Yüce Allah’a, yüzlerin Kâbe’ye yöneldiği Kadir Gecemizin mübarek olmasını başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere tüm dünyada bulunan insanların birlik, beraberlik ve kardeşliğine vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2022-04-29 15:33:52
Başkan ÜNSAL'dan Ramazân-ı Şerif Açıklaması
İçinde bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi bulunan on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’in evimize, semtimize, şehrimize ve ülkemize misafir olmasına saatler kaldı. Allah Teâlâ değer verdiği şeyleri hep insana emanet etmiştir. Bunların başında Kelâm-ı İlâhîsi gelir. Hiç şüphesiz Yüce Yaratıcı ile varlık âlemi arasındaki en önemli bağlardan birisi İlâhî mesajları içeren Kur’ân-ı Kerîm’dir. Bu sebeple Kur’ân-ı Kerîm’in indiği gece, indiği ay, indiği peygamber, indiren melek hep ayrıcalıklıdır. Okuyanı özeldir, ezberleyeni özeldir, yazanı özeldir, dağıtanı özeldir, okunmasına vesile olan bile özeldir, Allah katında itibarlıdır. Dolayısıyla Ramazan öncelikle Kur’ân-ı Kerîm ayıdır. Her mümin bu ay boyunca öncelikle Kur’ân-ı Kerîm okumak ve dinlemekle meşgul olmalıdır. Ramazan oruç ayıdır. Rabbimiz biz Müslümanlara bir ay boyunca gündüzleri oruç tutmayı emretmiş, oruçlunun ağız kokusunun en makbul koku olduğu belirtilmiş ve gösterişi olmayan bu ibadetin mükâfatını Cenab-ı Hak açık bırakmış, âdeta “o kısmı bana bırakın” dediği Hz. Peygamber tarafından dile getirilmiştir. Ramazan infak ayıdır. Müminler kendilerine emanet edilen dünya mallarını yine kendileri gibi mümin kardeşleriyle paylaşmalıdır. Zekât borcu olanlar zekatlarını vermeli, fitre mükellefiyeti olanlar fitrelerini bayramdan önce hak sahiplerine teslim etmeli, hastalık sebebiyle oruçlarını tutamayanlar, tutamadıkları her bir gün için fidyelerini vermelidir. Başkanlığımız bu yıl için fitre miktarı olarak 73 ₺’nı alt limit olarak belirlemiştir. Ramazan geceleri Teravih namazı kılınan aydır. Bu yıl Ramazan ayı boyunca aşağıda isimleri belirtilen camilerimizde hatimle teravih namazı kılınacaktır. Lefkoşa - Turunçlu Camii Lefke – Mahkemeler Camii Güzelyurt – Ramazan Camii Gazi Mağusa - Kutup Osman Camii – Buğday Camii Girne – Acemzade Câmii Ramazan ayının son on günü Hz. Peygamberin çok önemli bir sünneti olan İtikâfa girme ayıdır. Bayanlarımızın evlerinin uygun bir köşesinde bu sünneti ihya etmeleri dinen tavsiye edilmiştir. Erkeklerimizden bu sünneti yerine getirmek isteyenler için aşağıdaki yerler belirlenmiştir. Lefkoşa – Laleli Camii Lefke – Pîrpaşa Camii Güzelyurt – Fatih Câmii Gazi Mağusa - Zafer Câmii Girne – Doğanköy Camii İskele – Merkez Camii Tüm vatandaşlarımız adına Ramazan ayını en verimli ve bereketli bir şekilde idrak edebilmeyi, hep birlikte sağlıkla bayrama erişebilmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2022-03-31 17:46:27
Berât Kandili Mesajı
Cenâb-ı Hak, yaptığımız ibadetlerin sevabını artırmak, tövbelerimizi kabul ederek dua ve taleplerimize karşılık vermek için bazı zaman ve mekanları farklı yaratmış, ayrıcalıklı kılmış, faziletini yükseltmiştir. Mübarek üç aylardaki bazı geceler ve günler de böyle kıymetli zamanlardandır. Şâbân-ı Şerîfin onbeşinci gecesi de iman ve ibadet yönünden kendimizi yenileyip, Rabbimize kullukta moral ve motivasyonumuzu güçlendirmek için bize verilmiş bir fırsattır. Bu gecenin ihya edilmesi, hem imanımızı kemale erdirecek, hem de âhiret saadetimize vesile olacaktır. Bütün beşeriyetin hesap vereceği o büyük mahkeme gününde ceza ve azaptan beraat edebilmek için bu gecenin feyiz ve bereketinden azami derecede istifade edebilmeyi Yüce Allah'tan niyaz eder, başta Kıbrıs halkı olmak üzere bütün İslâm âleminin Beraat Kandilini tebrik ederim.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2022-03-17 13:57:23
Başkan ÜNSAL'dan Mirac Kandili Mesajı
Yaratılan hiçbir varlığa nasip olmayan Mirac mucizesi lütfuna mazhar olan ve bu eşsiz ikramı ümmetiyle paylaşma yakarışı neticesinde randevuların en değerlisi olan beş vakit namazı bizlere hediye olarak getiren Sevgili Peygamberimizi bu mübarek gece münasebetiyle salât ve selâmlarla anarken, O'nun ümmeti olma bahtiyarlığına eren bütün müslümanların Mirac kandillerini kutluyor ve bu gecenin bütün dünya insanları için sağlık, esenlik ve barışa vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2022-02-27 12:05:00
Taziye Mesajı
Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği uhdesinde görev yapmakta olan Müftü Ziya Camii İmam Hatibi Sn. Ahmet HIZARCI'nın vefat haberini teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhum hocamıza Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve başta Diyanet İşleri Başkanlığımız olmak üzere tüm camiamıza sabr-ı cemil niyaz ederim. Allah rahmet eylesin.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2022-02-07 18:52:30
Reğâib Kandili Mesajı
Mübarek üç ayların ve idrak edeceğimiz Reğâib Gecesi'nin, rahmetin sağanak sağanak yağmasına ve tüm dünya Müslümanlarının sağlık ve selâmetine vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2022-02-03 16:29:37
27-28 Ocak Şanlı Direniş
27-28 Ocak 1958 tarihi ruh ve inancın, milli şuur ve iradenin zirve yaptığı günlerden biridir. Bu tarihte gerçekleşen olaylarda vatan ve mukaddesat uğruna şehadet şerbeti içen aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken, her daim dini, milleti ve özgürlüğü için canını feda etmekten geri durmayan bir milletin torunları olduğumuzu, bizlere güzel bir gelecek bırakmak için neler feda ettiklerini hatırımızda tutuyoruz. Ecdadımızın canı ve kanıyla sulanan bu topraklarda tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet ve mağfiret diliyorum.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2022-01-28 16:11:59
Taziye
Milli dağcımız Birkan UZUN'un vefatı ülkemizi olduğu gibi camiamızı da derinden hüzünlendirmiştir. Merhumun naaşı Kıbrıs'a ulaştığında merkezi bir camimizde cenaze töreni icra edilecektir. Merhum Birkan UZUN'a Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve ülkemize sabr-ı cemîl niyaz ediyoruz.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2022-01-02 14:39:52
Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
Değerli Hocalarımız! Seçim sath-ı mâiline girdiğimiz şu günlerde siyasi partilerin milletvekili adayları doğrudan ya da dolaylı olarak herbirimize ulaşmakta ve kendilerine destek istemektedir. Kişisel olarak herhangi bir siyasi partiyi desteklemek, iktidara gelmesini istemek ya da adayı mecliste görmek istemek her vatandaşın demokratik hakkıdır. Bununla birlikte ifa ettiğimiz görev itibariyle bizler siyasi tercih gözetmeksizin her kesime hitap eden ve ibadet esnasında hepsinin önüne geçip ayırım yapmaksızın imamlık yapan peygamber varisleriyiz. Bu mümtaz konumumuzu sorgulatacak, itibarsızlaştıracak ya da insanları ayrıştıracak davranışlardan uzak durmaya özen gösterelim. Siyasi duruşlar konjonktüre göre değişkenlik gösterir ama her hangi bir adayı milletvekili seçtirmek için bizim göstereceğimiz tavır hafızalardan silinmez. Bu sebeple milletvekili adaylarıyla seçim propogandası sürecinde birlikte görüntü vermek, alenen destekleme faaliyetlerine girmek bizim için sakıncalı durumlardır. Din görevlilerini temsil için kurulmuş olan STK'ların her hangi bir siyasi partinin seçim irtibat bürosu gibi kullanılmasına izin verilmemelidir. Bu tür teşebbüsler aynı zamanda yasal takibi gerektirebilir. Başkanlığımızın hiçbir personelinin Din adamının itibarını sorgulatacak davranışlara girmeyeceğine yürekten inanmaktayız. Herşeye rağmen personelimizden her hangi bir şahsın ya da tüzel kişiliğin siyasi faaliyetler sebebiyle illegal bir tavır içine girmesinden kurumumuz asla sorumlu değildir. Yapılacak seçimlerin ülkemize hayırlar getirmesini, güçlü bir iktidarla geleceğe emin adımlarla yürüyebilmeyi kurumumuz adına yürekten talep etmekteyiz.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2022-01-02 14:28:11
Larnaka Büyük Camii'ne Yapılan Saldırıya Kınama
Kıbrıs Rum Kesiminde bulunan Larnaka Büyük Camii'ne yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. İbadethanelere saldırı barışa değil, kin, nefret ve husumetin artmasına yol açar. KKTC Din İşleri Başkanlığı olarak olayın meydana geldiği yerdeki yetkilileri hem bu çirkin saldırıyı takibe hem de manevi değerlerimizin sembolleri niteliğindeki mabetleri korumakta hassasiyete çağırıyoruz.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2021-12-05 16:12:52
Başkan ÜNSAL'dan 15 Kasım KKTC Kuruluş Yıldönümü Mesajı
Döktüğü her kanda, verdiği her şehitte bu toprakların Kıbrıs Türkü'nün vatanı olduğunu bütün dünyaya yılmadan, usanmadan haykıran, "kesilir belki fakat çekmeye gelmez boynum" şuurunu nesilden nesile aktaran, ecdadından aldığı şanlı bayrağı ahfâdına teslimde hiçbir fedakârlıktan geri durmayan başta Dr. Fazıl Küçük ve 38 yıl önce Cumhuriyeti ilan ederek herkesten çok bağımsız bir Kıbrıs Türk Devleti'ne inanan Rauf Raif Denktaş'ı rahmetle anıyor, bu münasebetle her geçen gün bağımsızlığını güçlenerek tüm dünyaya ilan eden bir Kıbrıs'ı görme temennisiyle tüm Kıbrıs halkının bayramını kutluyorum.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2021-11-13 22:26:17
Başkan ÜNSAL'dan 29 Ekim Mesajı
400 çadırdan bir cihan devleti çıkaran şanlı ecdadımız 29 Ekim'de düşmanlarını bir kez daha üzmüş ve Cumhuriyeti kurmuştur. Bu münasebetle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün aziz şehitlerimizi minnetle ve şükranla yadediyoruz.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2021-10-29 11:03:24
Mevlid Kandili Mesajı
17 Ekim 2021’i 18 Ekim’e bağlayan gece (12 Rebiu’l-Evvel 1443) Hz. Peygamberimizin dünyaya teşriflerinin yıldönümüdür. Sevgili Peygamberimizin doğduğu tarihteki 12 Rebiu’l-Evvel’in tıpkı bu yıl olduğu gibi pazartesine denk gelişi coşku ve heyecanımızı bir kat daha artırmaktadır. Unutulmamalıdır ki, dünyadaki hiçbir aidiyet, hiçbir mensubiyet Sevgili Peygamberimizin ümmeti olmaktan daha değerli değildir. Bu dünyaya çok farklı niteliklerde, çok farklı zamanlarda gelebilir, çok farklı coğrafya ve kültürlerin mensubu olabilirdik. Cenab-ı Hakk’ın bizi Kâinatın Efendisinin ümmeti olarak yaratıp bu dünyaya göndermesi çoğumuzun farkına bile varamadan geçip gittiği çok ama çok büyük bir lütuftur. Birilerinin duasının bizim kaderimiz olduğu bilincini idrak edebilmek temennisiyle tüm yurttaşlarımızın ve İslâm âleminin Mevlid Kandilini tebrik eder, bu gecenin hürmetine günahlarımızın affını, insanlığın sağlık ve selametini Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederim.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2021-10-17 05:25:11
TAZİYE
1974 Barış Harekatının öncülerinden zamanın İçişleri Bakanı Oğuzhan ASİLTÜRK'ün vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine ve lideri olduğu camiaya sabr-ı cemîl niyaz ederim.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2021-10-02 00:25:09
KKTC Din İşleri Başkanı ÜNSAL'dan, Vakıflar İdaresi Genel Müdürü BENTER'e başsağlığı mesajı
Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim BENTER'in babasının vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve tüm sevdiklerine de sabr-ı cemîl niyaz ederim.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2021-09-26 18:58:03
KKTC Din İşleri Başkanı ÜNSAL'dan, KKTC Cumhurbaşkanı Sn. TATAR'a Başsağlığı Mesajı
Sn. Cumhurbaşkanımız Ersin TATAR'ın kıymetli kayınvalidesi Ayten DENİZ hanımefendinin vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhumeye Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve tüm sevdiklerine de sabr-ı cemil niyaz ederim.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
KKTC Din İşleri Başkanı
2021-09-20 17:30:38
KKTC Din İşleri Başkanlığı İletişim Bilgileri

Danışma: 0392 233 5515 - 0392 225 3062

WhatsApp: 0548 842 40 11

Basın Ofisi: 0548 830 30 87

E-Mail: dinisleribaskanligikktc@gmail.com

Diğer Sayfalar

Dini Günler
2022 İmsakiye
Formlar