Anasayfa Kurumsal Haberler Hutbeler Basın Açıklamaları Duyurular Başkanlık Mesajları Kütüphane Profil
Başkanlık Mesajları
Taziye
Milli dağcımız Birkan UZUN'un vefatı ülkemizi olduğu gibi camiamızı da derinden hüzünlendirmiştir. Merhumun naaşı Kıbrıs'a ulaştığında merkezi bir camimizde cenaze töreni icra edilecektir. Merhum Birkan UZUN'a Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve ülkemize sabr-ı cemîl niyaz ediyoruz.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL KKTC Din İşleri Başkanı
2022-01-02 14:39:52
Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL
Değerli Hocalarımız! Seçim sath-ı mâiline girdiğimiz şu günlerde siyasi partilerin milletvekili adayları doğrudan ya da dolaylı olarak herbirimize ulaşmakta ve kendilerine destek istemektedir. Kişisel olarak herhangi bir siyasi partiyi desteklemek, iktidara gelmesini istemek ya da adayı mecliste görmek istemek her vatandaşın demokratik hakkıdır. Bununla birlikte ifa ettiğimiz görev itibariyle bizler siyasi tercih gözetmeksizin her kesime hitap eden ve ibadet esnasında hepsinin önüne geçip ayırım yapmaksızın imamlık yapan peygamber varisleriyiz. Bu mümtaz konumumuzu sorgulatacak, itibarsızlaştıracak ya da insanları ayrıştıracak davranışlardan uzak durmaya özen gösterelim. Siyasi duruşlar konjonktüre göre değişkenlik gösterir ama her hangi bir adayı milletvekili seçtirmek için bizim göstereceğimiz tavır hafızalardan silinmez. Bu sebeple milletvekili adaylarıyla seçim propogandası sürecinde birlikte görüntü vermek, alenen destekleme faaliyetlerine girmek bizim için sakıncalı durumlardır. Din görevlilerini temsil için kurulmuş olan STK'ların her hangi bir siyasi partinin seçim irtibat bürosu gibi kullanılmasına izin verilmemelidir. Bu tür teşebbüsler aynı zamanda yasal takibi gerektirebilir. Başkanlığımızın hiçbir personelinin Din adamının itibarını sorgulatacak davranışlara girmeyeceğine yürekten inanmaktayız. Herşeye rağmen personelimizden her hangi bir şahsın ya da tüzel kişiliğin siyasi faaliyetler sebebiyle illegal bir tavır içine girmesinden kurumumuz asla sorumlu değildir. Yapılacak seçimlerin ülkemize hayırlar getirmesini, güçlü bir iktidarla geleceğe emin adımlarla yürüyebilmeyi kurumumuz adına yürekten talep etmekteyiz.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL KKTC Din İşleri Başkanı
2022-01-02 14:28:11
Larnaka Büyük Camii'ne Yapılan Saldırıya Kınama
Kıbrıs Rum Kesiminde bulunan Larnaka Büyük Camii'ne yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. İbadethanelere saldırı barışa değil, kin, nefret ve husumetin artmasına yol açar. KKTC Din İşleri Başkanlığı olarak olayın meydana geldiği yerdeki yetkilileri hem bu çirkin saldırıyı takibe hem de manevi değerlerimizin sembolleri niteliğindeki mabetleri korumakta hassasiyete çağırıyoruz.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL KKTC Din İşleri Başkanı
2021-12-05 16:12:52
Başkan ÜNSAL'dan 15 Kasım KKTC Kuruluş Yıldönümü Mesajı
Döktüğü her kanda, verdiği her şehitte bu toprakların Kıbrıs Türkü'nün vatanı olduğunu bütün dünyaya yılmadan, usanmadan haykıran, "kesilir belki fakat çekmeye gelmez boynum" şuurunu nesilden nesile aktaran, ecdadından aldığı şanlı bayrağı ahfâdına teslimde hiçbir fedakârlıktan geri durmayan başta Dr. Fazıl Küçük ve 38 yıl önce Cumhuriyeti ilan ederek herkesten çok bağımsız bir Kıbrıs Türk Devleti'ne inanan Rauf Raif Denktaş'ı rahmetle anıyor, bu münasebetle her geçen gün bağımsızlığını güçlenerek tüm dünyaya ilan eden bir Kıbrıs'ı görme temennisiyle tüm Kıbrıs halkının bayramını kutluyorum.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL KKTC Din İşleri Başkanı
2021-11-13 22:26:17
Başkan ÜNSAL'dan 29 Ekim Mesajı
400 çadırdan bir cihan devleti çıkaran şanlı ecdadımız 29 Ekim'de düşmanlarını bir kez daha üzmüş ve Cumhuriyeti kurmuştur. Bu münasebetle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün aziz şehitlerimizi minnetle ve şükranla yadediyoruz.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL KKTC Din İşleri Başkanı
2021-10-29 11:03:24
Mevlid Kandili Mesajı
17 Ekim 2021’i 18 Ekim’e bağlayan gece (12 Rebiu’l-Evvel 1443) Hz. Peygamberimizin dünyaya teşriflerinin yıldönümüdür. Sevgili Peygamberimizin doğduğu tarihteki 12 Rebiu’l-Evvel’in tıpkı bu yıl olduğu gibi pazartesine denk gelişi coşku ve heyecanımızı bir kat daha artırmaktadır. Unutulmamalıdır ki, dünyadaki hiçbir aidiyet, hiçbir mensubiyet Sevgili Peygamberimizin ümmeti olmaktan daha değerli değildir. Bu dünyaya çok farklı niteliklerde, çok farklı zamanlarda gelebilir, çok farklı coğrafya ve kültürlerin mensubu olabilirdik. Cenab-ı Hakk’ın bizi Kâinatın Efendisinin ümmeti olarak yaratıp bu dünyaya göndermesi çoğumuzun farkına bile varamadan geçip gittiği çok ama çok büyük bir lütuftur. Birilerinin duasının bizim kaderimiz olduğu bilincini idrak edebilmek temennisiyle tüm yurttaşlarımızın ve İslâm âleminin Mevlid Kandilini tebrik eder, bu gecenin hürmetine günahlarımızın affını, insanlığın sağlık ve selametini Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederim.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL KKTC Din İşleri Başkanı
2021-10-17 05:25:11
TAZİYE
1974 Barış Harekatının öncülerinden zamanın İçişleri Bakanı Oğuzhan ASİLTÜRK'ün vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine ve lideri olduğu camiaya sabr-ı cemîl niyaz ederim.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL KKTC Din İşleri Başkanı
2021-10-02 00:25:09
KKTC Din İşleri Başkanı ÜNSAL'dan, Vakıflar İdaresi Genel Müdürü BENTER'e başsağlığı mesajı
Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim BENTER'in babasının vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve tüm sevdiklerine de sabr-ı cemîl niyaz ederim.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL KKTC Din İşleri Başkanı
2021-09-26 18:58:03
KKTC Din İşleri Başkanı ÜNSAL'dan, KKTC Cumhurbaşkanı Sn. TATAR'a Başsağlığı Mesajı
Sn. Cumhurbaşkanımız Ersin TATAR'ın kıymetli kayınvalidesi Ayten DENİZ hanımefendinin vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhumeye Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve tüm sevdiklerine de sabr-ı cemil niyaz ederim.
Prof. Dr. Ahmet ÜNSAL KKTC Din İşleri Başkanı
2021-09-20 17:30:38