90 392 225 30 6290 392 225 30 63

Hoşgeldiniz. Bugün

Ozanköy Camii’nde Mevlit Programı’nda Camii Işıklandırması

Ana Sayfa » Basın Açıklamaları » Ozanköy Camii’nde Mevlit Programı’nda Camii Işıklandırması

Dün sosyal medyada bugün ise bazı gazetelerin haber sitelerinde yer alan  “İlginç süsleme: Kazafana Camisi Christmasa Hazır”, İsyan ettiren görüntü! ‘Camide skandal’,  “Caminin renkli ışıklarla süslenmesi tepki çekti” gibi başlıklarla okuyucuya aktarılan paylaşım ve haberlerle ilgili aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç görülmüştür.

Çoğunluğu ülkemizde yaşayan Pakistan kökenlilerden oluşan Ozanköy Camii cemaatinin 28 Kasım 2018 Çarşamba günü, Ozanköy Camisi’nde Mevlit Programı düzenlemek için izin talepleri başkanlığımıza iletilmiş, dün gerçekleşen söz konusu program başkanlığımızın bilgisi ve izni ile yapılmıştır.

Çoğunluğu ülkemizde yaşayan Pakistan kökenlilerden oluşan, haberlere konu cemaatimiz, Peygamberimizin doğumunu kutlamak üzere dün bir araya gelmişler ve kendi ülkelerinde her Mevlit Kandili döneminde yaptıkları gibi Akşam Namazı ile Yatsı Namazı arasında camii çevresini ışıklarla süslemişlerdir. Daha önce bu konuda ayrıca bir hassasiyet olabileceğini düşünmedikleri için de herhangi bir bilgi vermeye gerek duymamışlardır. Hind coğrafyasındaki geleneklere göre yaptıkları ışıklandırma, Yatsı Namazı için gelen ve durumu gören görevlimizce cemaate hassasiyetimiz izah edildikten sonra, onların da rızasıyla sonlandırılmıştır. Ardından da Ozanköy camimizdeki Mevlit Programı, görevlimizin de katılımıyla huşu içerisinde idrak edilmiştir. Daha sonra polis Camiye gelerek görevlimizden konuya ilişkin bilgi almıştır.

Dün sosyal medyada, bugünde basın-yayın organlarına bağlamından koparılarak yansıyan söz konusu ışıklandırma birçok İslam ülkesinde özellikle de Pakistan’da Mevlit Kandili’nde yaygın olarak yapılan rutin uygulamalardandır.                                          

     Örnek: ( https://www.aa.com.tr/tr/dunya/mevlit-kandili-bir-cok-ulkede-idrak-edildi/985588# )

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Prof. Dr. Talip Atalay

Din İşleri Başkanı

29 Kasım 2018

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Facebook'ta Biz