Bağlantınız başarılı bir şekilde kopyalandı

SP no ve şifreniz ile giriş yapın

Haberler Duyurular Başkandan Yazılar Hutbeler Sizlerden Gelenler Basın Videolar İletişim Bize Yazın Profil

Bağlantınız başarılı bir şekilde kopyalandı

Abone Ol Hesap
30 x
Gelişmiş Arama
Ana Sayfa
Haberler
Başkanlık
Başlıklar
İletişim
Sosyal Medya
Güncel Haberler İhtidalar Ziyaretler Programlar Vaaz ve Sohbetler Diğer Haberler
Haberler Duyurular Hutbe Basın Camilerimiz
Yazılar Başkandan Sizlerden Gelenler Dini Günler Gelişmiş Arama Namaz Vakitleri Videolar
Konum Numaralar Bize Yazın Öneri ve Şikayet
Profil
Twitter Facebook İnstagram Youtube Telegram
Uzay Canlı Labaratuvar
Futbol Basketbol Voleybol Tenis Maraton Yüzme Bisiklet
WEB Frontend WEB Backend Bilgisayar Android IOS MySQL Adobe Microsoft Office

Tarih: 04.11 .2022


HAYAT REHBERİMİZ KUR'AN

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Şüphesiz bu Kur'an en olana iletir; dünya ve ahiret için yapılacak işler müminlere, başlayacak için büyük bir mükâfat olacağı müjdeler.” [1]

Okuduğum hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (sas) şöyle buyuruyor: “Sözlerin en doğru, Allah'ın Kitabı; hal ve tavırn eni ise Muhammed'in hali ve güzeldir.” [2]

Aziz Müminler!

Rahman ve Rahim olan Allah, insanı yarattı. Ona veyi öğrenme nasip etti. Kullarının aklını ve vahiyle, imanla, ahlâkî öğütmelerle besledi. İslam'ın kavranabilmesi için oğlu peygamber Hz. Muhammed Mustafa (sas)'i ve hayat rehberimiz Kur'an-ı Kerim'i lütfetti.

Kıymetli Müslümanlar!

Kur'an, hidayettir; dünyada kaybolmak istemeyenlere, dine uygun konaklamaya uygun olanlara, muttakîlere bir rehberdir. Kuran, beyandır; Kimin Yüce Allah'ın isim ve simgelerini, tasarımımızı açıklayan bir kılavuzdur. Kur'an, Furkan'dır; doğruyla yanlışı sağlayan, gerçeklerin farktır. Kur'an, şifa ve rahmettir; dertli gönüllere deva, suya iklimlere bolluk ve berekettir.

Değerli Müminler!

Kur'an, geceyi ve gündüzü, karayı ve denizi, doğumu ve birer ibret beslemek olarak düşünmemizi ister. “Hayvanlarda boyut için [3] ibret vardır” buyurarak, arıdan, örümcekten ve yetiştiribret almamızı tavsiye eder. Geçmiş ümmetlerin vitrini tarihsel sahnelerden örnekler günümüzün çağdaşları. Peygamberlerin konaklamalarında ve Allah'a yakarışlarını anlatacaklarını söyle buyurur : [4]

Aziz Müslümanlar!

Kuran-ı Kerim'i okuyan Müslüman, Hz. İbrahim'in emsalsiz davasını görme ve Allah'ın birliğine inanan bir kez daha sevinecektir. Karşılaştığı her türlü zorluk ve eziyete göğüs geren Hz. Mûsâ'nın azmini örnek. Yûsuf aleyhisselâmın kendisine haramdan nasıl koruduğunu, Îsâ aleyhisselâmın Allah'ın mucizelerle insanlığı nasıl haberle öğrenecektir. Allah Resûlü'nün vahiyle yoğrulann'da, ayetlerle şekillenen olmaktan çok büyük çıkaracaktır.

Saygıdeğer Müminler!

Ecdadımız, Allah kelâmının en üstün uğruna ömürlerini vakfettiler. Bütün dünya nimetleri ellerinin altında olsa da, Mushaf-ı Şerîf'i baş tacı kıldılar. Evlatlarının Allah'ın adının, kitabının Fatiha' eğitimiyle başladı. Her gecelemeden öncelÖrneğini sonsuza kadar “Peygamber, Rabbinden güvenilene inandı; müminler de inandılar” [5] işlerin sırrına mazhar çalışmayanlar.

Kıymetli Müminler!

Kur'an-ı Kerim ile bağlarımızı diri tutalım. Okuduğumuz ayetlerin anlamlarını da çalışalım. Çocuklarımızın çocuklarına yönelik kullanımları için. Kur'an okumasını ve anlamasını tekrar ettirelim onlara. خَيْرُكُمْ مَنْ تَعَلَّمَ الْقُرْآنَ وَعَلَّمَهُ “Sizin en hayırlınız Kur'an'ı öğrenen ve öğretenlerdir” [6] buyuran Efendimizin sözünden ibret ve ilham ilhamı. Kur'an'ı okuduğuna ve ona bir saniyenin, hatta ona bir'ın başarabileceğine bir arada olamayacağız.

Hutbeme oğlu, Cenâbı Hakk'ın bize bahşettiğinden ve Kur'an'dan kıyamete dek nesillerini de iman etmemesini niyaz etmeyi.[1] İsrâ, 17/9.

[2] Nesâî, Îdeyn, 22.

[3] Nahl, 16/66.

[4] Yûsuf, 12/111.

[5] Bakara, 2/285.

[6] Tirmizî, Fedâilü'l-Kur'ân, 15.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

2022-11-03 16:39:40

WORD İndir PDF İndir