Bağlantınız başarılı bir şekilde kopyalandı

SP no ve şifreniz ile giriş yapın

Haberler Duyurular Başkandan Yazılar Hutbeler Sizlerden Gelenler Basın Videolar İletişim Bize Yazın Profil

Bağlantınız başarılı bir şekilde kopyalandı

Abone Ol Hesap
30 x
Gelişmiş Arama
Ana Sayfa
Haberler
Başkanlık
Başlıklar
İletişim
Sosyal Medya
Güncel Haberler İhtidalar Ziyaretler Programlar Vaaz ve Sohbetler Diğer Haberler
Haberler Duyurular Hutbe Basın Camilerimiz
Yazılar Başkandan Sizlerden Gelenler Dini Günler Gelişmiş Arama Namaz Vakitleri Videolar
Konum Numaralar Bize Yazın Öneri ve Şikayet
Profil
Twitter Facebook İnstagram Youtube Telegram
Uzay Canlı Labaratuvar
Futbol Basketbol Voleybol Tenis Maraton Yüzme Bisiklet
WEB Frontend WEB Backend Bilgisayar Android IOS MySQL Adobe Microsoft Office
Nasip BÜLBÜL

İSLAMDA KARDEŞLİK

Resim yüklenirken bir hata oluştu!
2022-10-10 09:37:38 168,358

İSLAMDA KARDEŞLİK

 

 

 

Bizler bu dünyaya  Allah’ın (c.c) Hucurat suresinde buyurduğubütün müminler kardeştir’ ayet-i celilesini hayatımıza tatbik etmek için gönderildik. Çok çeşitli imtihanlardan geçiriyor  bizi Rabbimiz. Hayattaki en küçük bir nimet bile ,yeri gelir imtihana dönüşür.

 

İnsanların insanlarla imtihan olması da bunlardan bir tanesidir.   Sizin bazınızı bazınızla imtihan ederiz. Bakalım sabredebilecek misiniz? buyurarak ,Rabbimiz de birbirimizin imtihanı olduğumuzu ifade ediyor. Kardeşlik; bu güzel duygu, bu anlamlı kavram, ulaşıldığında hayatı cennete çeviren bu büyük nimet de yeri gelir imtihana dönüşür. Evet, kardeşlik bir imtihandır.           Dinde kardeşliğin en güzel numunesini Fahr-i Kâinat Efendimiz s.a.v devrinde, O’nun rehberliğinde Ashab-ı Kiram Efendilerimiz ortaya koymuşlardır. Muhacir ve Ensar ilişkisi. Kardeşliğin ne anlama geldiğini bizlere gösteren en mükemmel örnektir. Medineli Ensar, Mekke’den gelen Muhacir kardeşlerini kendilerinden daha aziz tutmuşlar, onları hiçbir konuda yalnız ve yardımsız bırakmamışlardır. Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem: ‘iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınızbuyurmuştur.

 

Hadiste, mümin kardeşini sevmek için herhangi bir şart da koşulmamıştır. Huyu suyu hoşuna gitse de gitmese de, beğensen de beğenmesen de sevebilecek misin, bağrına basabilecek misin, bedelini ödeyebilecek misin, ödemeyecek misin? Sıkıntılarına katlanabilecek misin, zor zamanlarında yanında olabilecek misin? Derdiyle dertlenip, gerekirse onun için rahatını bozabilecek misin? Yalnız kaldığında yanında seni görebilecek mi? Her biri bedel isteyen ve iman ve sevgi olmadan ödenemeyecek vazifeler. Onun arkasından konuşmak yerine, samimiyet gösterip hatalarını yüzüne karşı nasihatle uyarabilecek misin? Yeri gelip kendi ihtiyacın olmasına rağmen onun ihtiyaçlarını nefsine tercih edebilecek misin?  Haset etmeden, ona karşı kibirlenmeden, ona karşı ikiyüzlü olmadan tertemiz bir kalple muamele edebilecek misin? Yıllarca büyük bir sabır ve vefayla onun yanında yer alabilecek misin?

 

Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in ‘Kenetlenmiş tuğlalar’ gibi olmadıkça davada başarı da beklemeyelim. Kardeşlikle gelecek rahmete başka ne yapsak ulaşamayız.  Peki, biz imtihanın neresindeyiz? Bir avuç sayılabilecek küçük inanmış bir topluluk olarak birbirimize kenetlenerek fırtınaya karşı yürüyebilecek miyiz? Ayet ve hadislerdeki kardeşliği hakkıyla yaşayabilecek miyiz? Dünyada İslam kardeşliği gibi başka bir kardeşlik yok. Bu kadar kuvvetli ve etkili bir kardeşlik bağını İslam dışında hiçbir din gösteremez. Çünkü Müslümanlara bu, Allah’ın bir lütfu ,bir nimetidir. Biz Müslümanlar da bu nimetin değerini bilmeli ve hem İslam kardeşliğinden faydalanmalı hem de İslam kardeşliğine fayda sağlamalıyız.

 

Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: Peygamberimiz (s.a.v), bir gün kabristana geldi ve kabir ehline hitaben:Allah’ın selâmı üzerinize olsun ey mü’minler yurdu! Biz inşallah size kavuşacağız. Ama ben kardeşlerimizi görmeyi temenni ederdim  dedi. Ashab-ı Kiram:Biz senin kardeşlerin değil miyiz, Ya Rasûlallah? dediler. Resulullah (s.a.v) şöyle cevap verdi: Sizler benim ashabımsınız, ‘kardeşlerimiz ’ise henüz dünyaya gelmeyenlerdir. Kardeşlerimiz, beni görmeden bana inananlardır.

 

Ya Rabbi! Rasûlünün “Kardeşlerimiz” dediği kimselerden olmayı bizlere nasip eyle. Bizi, muhacirlerin ve Ensar’ın yoluna güzellikle uyanlardan eyle… Kardeşler olmayı, birbirimize kardeşçe davranmayı nasip eyle, Allah’ım!